Minden idők egyik legnagyobb átverésének kezdetére 1917-ben került sor, amikor is két fiatal unokatestvér, Elsie Wright és Frances Griffits egy fényképezővel játszottak előző családjának kertjében. Öt fotót készítettek, amelyeken az akkor tízéves Frances szerepel 15-20 cm nagyságú tündérekkel, amelyek éppen táncolnak. A fényképek megszerkesztése, elkészítése Elsie feladata volt, aki 16 éves volt és jól értett ehhez a területhez, hiszen már több világháborús portrét is sikeresen elkészített korábban. A szüleiknek megmutatták a képeket, amikor hazaérték meséltek is a tündérekről, amelyekről azt mondták, hogy félősek voltak, ám mégis sikerült velük megbarátkozni.
Ekkor a szülők azt gondolták, hogy a történet nem igaz, így két évig elő sem kerültek ezek a fotók, amelyek majdhogynem feledésbe merültek. Azonban 1919-ben világhírnévre tettek szert a fotók, amelyek hatalmas vitákat gerjesztettek a világ minden részén. Természetesen a vita tárgyát az képezte, hogy valódiak, vagy hamisítványok a fotók, vagyis gyakorlatilag, hogy léteznek-e tündérek vagy sem. Számos szakértő is megszólalt, akik a hibákat keresték.
Ebben az időben a kollázs, montázs, valamint frottázs módszerek léteztek a hamisításra, ám a képek jó minősége ezek mindegyikét kizárta, így még a szakemberek jelentős része is elhitte, hogy ez valóban nem egy átverés. Olyan hírességek is hittek a képek valódiságában, mint például Arthur Conan Doyle. A lányok újabb képeket készítettek az igazuk bebizonyítására. Egészen 1981-ig senki sem tudta bebizonyítani, hogy mindez egy átverés, ám ekkor maga Elsie vallotta be, hogy rajzoltak néhány rajzkönyvben látott lényt, kivágták őket ollóval, a képeken pedig ezek szerepelnek.
kép forrása: mult-kor.hu