Fiatalok és idősek egyaránt szó szerint behódoltak az antibiotikumoknak, a különböző gyógyszereknek. A legtöbb esetben indokolatlanul szedünk antibiotikumot, így egyre több baktérium válik ellenállóvá, így a gyógyszerek hatástalanok lesznek. Egy világjelenségről beszélünk, amely sajnos már lassan mindenhol megfigyelhető.
A szakemberek véleménye szerint napjainkban elsősorban a bélbaktériumok egyre ellenállóbbá válása a gyakori. Ennek az oka, hogy a legtöbb esetben indokolatlanul szedjük a baktériumölő készítményeket akár vírusos fertőzésekre is, amelyekre nem is hat. Az orvosok szerint a másik ok, hogy a baktériumok ellenállóvá válnak, hogy helytelenül szedjük a felírt gyógyszereket, nem megfelelő időtartamban, nem kellő adagolásban, esetleg túl későn. Ebben az esetben természetesen felmerül az orvosok felelőssége is, hiszen ők írják fel ezeket a készítményeket. A járványügyi főosztályvezető- helyettes elmondása szerint elsősorban az orvosokat kell felszólítani, hogy csak akkor írják fel az antibiotikumokat, amikor valóban indokolt. A szakember hangsúlyozta: a lakosságnak fontos tudni, hogy vírusra nem hat az antibiotikum, ne próbáljanak nyomást gyakorolni az orvosra, ne legyenek abban a tévhitben, hogy az antibiotikumoktól hamarabb meggyógyulnak!
Természetesen vannak esetek, amikor szükséges a szedése, de akkor is szigorúan be kell tartani az előírásokat és annak megfelelően alkalmazni a készítményeket. Az orvosoknak és a betegeknek is tudomásul kell venni a problémát és mindent megtenni a változás érdekében.