Talán többen örülnek az enyhe télnek, hiszen kisebb a fűtésszámla, kellemesebb a szabadban a séta, ennek azonban komoly hátulütői is vannak. A folyamatos klímaváltozás lassan átalakítja a világunkat, de ennek az alakulásnak ára is van. A hazánkban élő madaraknak is nagy problémát jelent a szeszélyes időjárás.
A korai meleg miatt sok madárfaj hamarabb visszatér hazánkba, de a februári meleg még nem biztosíték arra, hogy márciusban is ilyen enyhe időjárással kell számolnunk. A kikelt fiókáknak elég csak egy kis hideg és máris elpusztulnak, így veszélybe kerülnek a madarak. A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesületének ornitológusa, Orbán Zoltán elmondása szerint is nagyon nehezen alkalmazkodnak az állatok az időjárás változásához, így a madarak is. A meleg időben könnyebben találnak táplálékot, így a természetes szelekció is felborul, ezzel nem csak a legéletrevalóbb madarak fognak szaporodni. Ez nem örvendetes hír, mert a gyengébb génállományú, betegségre hajlamos egyedek legyengíthetik az adott madárfajt. Mindennek megvan a maga természetes rendje és fontos lenne, hogy ez így is tudjon maradni.
Az enyhe teleknek köszönhetően már idén is több fehér gólya hazánkban maradt és valószínűleg a következő években egyre több madárfaj dönt úgy, hogy nem teszik meg a hosszú utat, inkább itt maradnak télen is. Egyelőre még nem tudni, hogy ez milyen változásokat hoz magával, de valószínűleg nem marad következmények nélkül. Az ember hatalmas pusztításokat végzett a természetben az utóbbi évtizedekben és lassan mindennek szemmel láthatóak lesznek a következményei is.