A zsidó lakosság az évek során nagymértékben hozzájárult Nagyvárad érdekes, összetett történelméhez, akiknek az itteni jelenlétük visszanyúlik a 15. századra. A nagyváradi zsinagógák közül ma már csak egy működik, a városban élő kevés izraelitáknak. 2018 végén avatták fel a Nagyváradi Zsidó Múzeumot a nemrégiben felújított zsinagógában és a közelmúltban felszentelt Hinech Neorimban.
A Városi Múzeum egyik fiókintézménye ez, ahol bemutatásra kerül a helyi zsidó közösség története és a holokauszt. A nagyváradi zsinagógák másik jelentős épülete az 1800-as években épült Status Quo Ante Zsinagóga volt, de sajnos, ez a második világháborúban megsemmisült, ezért ma eredeti helyén más épület áll.
A Zionista Zsinagóga az Ady Endre utcában található, ami az első világháború előtt épült, azonban a második világháború idején megszüntették, területét különböző épületek foglalják el. Aki a nagyváradi zsinagógák látogatását tervezi, az felkeresheti a Teleki és a Chevra Sas zsinagógát. Utóbbi 1822-ben épült, jelenleg 500 fős közösségnek ad otthont.