A különböző lánclevelekben sűrűn felbukkan az az ijesztő hír a közösségi oldalakon, hogy halált okozhat már hat-hét darab banán egyidejű fogyasztása is a kálium-túladagolás miatt. Mindenki szeretné tudni, hogy mennyi valóságalapja van ennek, most végre mindenki szembesülhet az igazsággal. A K (kálium) a makroelemek közé tartozik, ebből szüksége van szervezetünknek a megfelelő működéshez több száz milligrammra, vagyis több grammra. Szervezetünk átlagosan 150 grammnyi káliumot tartalmaz, naponta 2-3 grammnyit kell bevennünk legalább. A banán kiváló káliumforrás, ez valóban igaz, emellett sok más pozitív hatással is rendelkezik.
A rémhírek szerint a sok sárga gyümölcs azt jelenti, hogy sokkal több kálium kerül a szervezetbe, amely káliummérgezést okoz, vagyis hiperkalémia alakul ki, amely szívproblémákhoz is vezethet. Egy banán 422 milligrammnyit tartalmaz a káliumból, a napi bevétel a szakemberek szerint 4700 milligrammnyi kálium. Ezek szerint naponta 11 ilyen gyümölcsöt fogyaszthatunk úgy, hogy a kálium szint még normális. Ám felmerül a kérdés, hogy mi történik akkor, amikor egyszerre esszük meg a nagy mennyiségű banánt? A Linus Pauling Intézet kutatói szerint egyszerre 18 grammnyi szájon át bevitt kálium már rendkívül káros, súlyos következményei lehetnek.
Ám ehhez kb. 42 ilyen déli gyümölcsöt kellene egyszerre megenni, ami gyakorlatilag lehetetlen egy átlagos ember számára, a legtöbb ember kapacitását ez messze meghaladja. A banánevő bajnokságon a bajnok is kb. 16 banánt képes egy perc alatt megenni, ennél pedig többet nem is kíván utána. Így a vita eldőlni látszik, amíg nem eszünk 42 darabot egyszerre, addig nem kell hasonló problémák miatt aggódni.