Korábban is voltak feltételezések, azonban megdönthetetlen bizonyítékot mindeddig nem találtak arra vonatkozóan, hogy aktív kereskedelem folyt a vikingek valamint az arabok között. Azonban ez a helyzet megváltozott, hiszen egy nemrég újraértékelt régészeti lelet bizonyítékként szolgál, hogy valóban kereskedtek egymással ezek a népek. Kétes leleteket korábbról is ismertünk, azonban az új értelmet nyert lelet, amire egy 9. századi női sírban bukkantak, valóban megdönthetetlen bizonyítékként szolgál arra vonatkozóan, hogy a viking kori Skandinávia, valamint az arab világ népei között valóban létezett kereskedelem.
Már több mint egy évszázada megtalálták a mai Svédország területén a képen látható ezüstgyűrűt, azonban mindeddig azt hitték, hogy lila ametiszt a berakás. Nemrég újra vizsgálni kezdték, a pásztázó elektron-mikroszkópos vizsgálatok eredményei szerint, nem ametisztről van szó, hanem színezett üvegről. Azt is megállapították a szakemberek, hogy a gyűrű üvegberakására az arab nyelvű „Allahnak”, vagy „Allahhoz” kifejezés van vésve. Az is érdekes, hogy a gyűrű felszíne ép, nem tűnik úgy, mintha bárki is viselte volna.
Ez arra enged következtetni, hogy a viking nő volt a gyűrű első tulajdonosa, az ékszert pedig egy arab ezüstműves műhelyben készítették. A település, ahol megtalálták a gyűrűt, vagyis Birka, Birca, Bierkø (ma Björkö) egy jelentős város volt a viking világban a kereskedelem szempontjából, ahol még Kínából érkezett árukat is találtak a régészek. A skandinávok ősei már sok évszázaddal azelőtt hozzájutottak az arab ékszerekhez, hogy azok az ismert szárazföldi úton eljutottak volna a kontinensre.
kép forrása: mult-kor.hu